7 müüti veest ja vee puhastamisest

💡

Isegi kui su vesi lõhnab ja maitseb suurepäraselt, ei tähenda, et see on puhas bakteritest, viirustest, tööstusjäätmete keemilistest kõrvalsaadustest ega kõigest muust kahjulikust.

Meedia poolt teadustööde valesti tõlgendamise ja oportunistlike äride tegemiste tagajärjel levib vee, vee filtreerimise ning pöördosmoosi kohta kõiksugu müüte ja väärarusaamu. Mõned neist on tervisele potentsiaalselt ohtlikumad kui teised.

1. Müüt — Kraanivee puhtuse eest vastutab valitsus, seega on see vesi ohutu

Tegelikkus. Vee kvaliteedi järelevalve ja -normid ei ole nii ranged, kui me loodame.

Seatud standardites on sätestatud aktsepteeritav saasteainete hulk, aga see, et valitsus aktsepteerib sinu joogivees teatud hulka saasteaineid, ei tähenda, et need ei kahjusta sinu tervist.

Lisaks ei ole praegu puhttehnoloogiliselt võimalik puhastada meie kraanivett piisavalt kõikidest kahjulikest saasteainetest (erinevad bakterid, viirused, plastid ja toksiinid).

2. Müüt — Väike kogus saasteaineid ei ole sulle kahjulik

Tegelikkus. Üks klaas vett ei tekita sulle tõenäoliselt suurt kahju (sõltuvalt saasteainest).

Probleem on selles, et sa tarbid rohkem kui klaasi vett. Kuigi igas klaasis võib olla vaid väike kogus saastet, millega su immuunsüsteem probleemideta hakkama saab, siis mõtle, mitu klaasi vett jood päevas, kuus, aasta jooksul.

See on pidev saasteainete vool sinu organismi. Siis on olemas ka saasteained, millega immuunsüsteem ei suuda võidelda: kemikaalid, plastosakesed ja plii. Maailma Terviseorganisatsiooni (WHO) andmetel ei ole plii mõju mitte ainult kumulatiivne, vaid puudub ka teadaolev ohutu pliiga kokkupuute tase.

Meie veevarudes lõpetavad ja sealtkaudu jõuavad sinu kraanivette ka mõned toksiinid nagu retseptiravimid ja pestitsiidid, mis on juba loodud niimoodi, et ka väga väikesed kogused suudaksid organismi mõjutada. See tähendab, et sinu tervise negatiivselt mõjutamiseks piisab väga väikestest kogustest. 

3. Müüt — Filtreeritud vesi on tervisele kahjulik

Tegelikkus. On tõsi, et pöördosmoosiprotsessi käigus filtreeritud vees pole enam palju sinu tervisele vajalikke toitaineid. Ent neid pole ka tavalises kraanivees.

Nende eemaldatud tervislike toitainete kogus on tegelikult väga väike. Saasteaineid on seevastu palju rohkem. Ja puuduvad toitained korvab hõlpsasti su toitumine. Kas tasub kokku puutuda sadade saasteainetega lihtsalt selleks, et saada väike annus toitaineid, mida on võimalik lihtsalt omastada mujalt?

4. Müüt — Filtreerimine eemaldab veest kõik kasulikud mineraalid

Tegelikkus. Kas muretsed, et filtreeritud vesi on kuidagi tervisele kahjulik? Või, et filtreeritud veega ei saa valmistada maitsvat kohvi ja teed?

Osmio Zero filtreerimisprotsessi viimane filter sisaldab aktiivseid keraamilisi kuulikesi, mis eraldavad vette tagasi umbes 20–30 ppm orgaanilisi kasulikke mineraale – kaltsiumi ja magneesiumi.

5. Müüt — Joogiveest saasteainete eemaldamiseks piisab filterkannust

Tegelikkus. Kuigi filterkannud on teoorias head, siis praktikas tulemused parimal juhul varieeruvad.

Kuna veefiltrid on suures osas reguleerimata, saavad tootjad veefiltri pähe müüa mida tahes ilma vastutuseta. Paljud filterkannud sisaldavad süsinikfiltreid, mis suudavad parandada ainult kraanivee välimust, lõhna ja vahel ka maitset, kuid ainuüksi söefilter ei suuda parandada vee kvaliteeti ja puhtust. Isegi kui mõni filter suudab eemaldada plii või muud saasteained, siis vähesed suudavad seda teha nii palju, et muuta kraanivesi päriselt tervisele ohutuks.

Vee filtreerimise kullastandard on pöördosmoos. See on ainus filtreerimismeetod, mis suudab eemaldada kraanivees leiduvad keemilised saasteained, lenduvad orgaanilised ühendid ja muud ohtlikud saasteained.

6. Müüt — Pudelivesi on alati parim valik

Tegelikkus. Isegi kui jätta kõrvale pudelivee ostmise kulu ja pudelivee tarbimisel tekitatud keskkonnajäätmed, ei pruugi poest ostetud pudelivesi olla endiselt parim valik.

Hoolimata kulukatest turunduskampaaniatest, mis kinnitavad tarbijatele, et just selle tootja pudelivesi on kõige puhtam ja kõrgeima kvaliteediga, puudub kontroll taoliste väidete üle. Uuringud on näidanud, et tegelikult pudeldavad paljud ettevõtted lihtsalt tavalist põhja- või kraanivett ja turundavad seda kui ohutumat ja tervislikumat alternatiivi.

Lisaks peab arvestama pudelite endaga. Sõltuvalt sellest, kuidas vett pudeldati, transporditi või hoiustati, võivad plastpudelites endas olevad kemikaalid vette imbuda ja tekitada just neid probleeme, mida pudelivesi vältima pidi. Kahjuks pole mitte kuidagi kellelgi võimalik pudelivee kvaliteedis täiesti kindel olla.

7. Müüt — Pöördosmoosi poolt filtreeritud vesi on happeline

Tegelikkus. Pöördosmoos ei mõjuta otseselt vee pH-d. Pöördosmoosiga filtreeritud vee puhtuse tõttu lahustub vees olev süsihappegaas kohe, kui puhastatud vesi puutub õhuga kokku.

Seda, et et pH aeglaselt langeb, kui klaas jääb mõneks minutiks veega seisma, saab mõõta digitaalse pH-meetri abil. Taasmineraliseerimine ioniseerib vett süsinikhappe neutraliseerimiseks, kuid saadud pH sõltub täielikult nii vee kui ka õhu CO2 tasemest (sõltuvalt sellest, kui kaua vesi klaasis seisab).

Vee joomisel muudab soolhape (mille pH on 2,0) joodava vee happelisust, olenemata joodava vee pH-st.

Ehk siis: mistahes pH-tasemega vett sa jood, muutub selle happelisus niikuinii kohe organismi jõudes. Aluseline vesi ei suuda muuta sinu keha aluseliseks.

Lihtne näide on, et sidrun on väga happeline, ent kehas soodustab ta, vastupidi, aluselisust.

Kokkuvõte

Kuigi kodune pöördosmoosisüsteem on parim vahend endale puhta joogivee garanteerimiseks, on installeeritavate kraanikausialuste seadmete paigaldamine kulukas ja nende ülalpidamine ning hooldamine on suur vaev ja pidev kulu.

Parim variant, mille ma enda jaoks pika uurimistöö tulemusena avastasin, on Osmio Zero lauapealne veepuhastussüssteem. See töötab ilma igasuguste sanitaartehniliste seadmeteta, seda ei ole vaja professionaalil eraldi paigaldada ega hooldada ning see toodab suurepärase maitsega ja kvaliteediga vett, mis on puhas ja su tervisele ohutu.

Item added to cart.
0 items - 0,00